Olivier Bonami – přednáška 11. 4. 2017 v 9 hod.

Zvu všechny zájemce z řad nejen romanistů, ale i anglistů a obecných lingvistů na přednášku prof. Oliviera Bonami (Université Paris Diderot) A formal approach to Romance conjugation (prezentace k dispozici ZDE), která se koná 11. dubna 2017 v 9 hod. v učebně č. 116 (na hlavní budově FF UK). Přednáška představí – zejména na příkladu francouzštiny (ale i jiných jazyků) – konkrétní teoretický model flexivní morfologie, Paradigm Function Morphology (PFM).

Olivier Bonami je profesor lingvistiky na pařížské univerzitě Paris Diderot a ředitel výzkumné skupiny Laboratoire de Linguistique Formelle (LLF). Zabývá se zejména flexivní morfologií, a to nejen francouzštiny, ale i celé řady dalších jazyků, včetně jazyků kreolských. Zásadně přispěl k nejnovějšímu vývoji modelu flexivní morfologie známému jako Paradigm Function Morphology; zároveň se pokouší o jeho integraci do syntaktické teorie HPSG. Je autorem či spoluautorem významných publikací, z nichž některé zde:

Bonami, Olivier, and Berthold Crysmann. „The role of morphology in constraint-based lexicalist grammars.“ In Cambridge Handbook of Morphology, edited by Andrew Hippisley and Gregory T. Stump, 609-656. Cambridge: Cambridge University Press, 2016.

Bonami, Olivier, and Gregory T. Stump. „Paradigm Function Morphology.“ In Cambridge Handbook of Morphology, edited by Andrew Hippisley and Gregory T. Stump, 449-481. Cambridge: Cambridge University Press, 2016.

Bonami, Olivier, and Pollet Samvelian. „The diversity of Inflectional Periphrasis in Persian.“ Journal of Linguistics 51 (2015).

Bonami, Olivier. „Periphrasis as collocation.“ Morphology 25 (2015): 63-110.

Bonami, Olivier, and Ana R. Luís. „Sur la morphologie implicative dans la conjugaison du portugais : une étude quantitative.“ In Mémoires de la Société de Linguistique de Paris, 111-151. Vol. 22., 2015.

Více o autorovi a jeho práci ZDE